fizjoterapeuta

W sobotę 1 czerwca weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia OC podmiotów wykonujących działalność leczniczą. „Nowe przepisy prawa umożliwiające fizjoterapeucie rejestrację własnej praktyki zawodowej są odpowiedzią na postulaty środowiska”- twierdzą eksperci z Inter Polska.

Nowe przepisy doprecyzowują kwestię ubezpieczenia jakie musi posiadać każdy fizjoterapeuta

W świetle nowych przepisów takie ubezpieczenie mają obowiązek posiadać wszyscy fizjoterapeuci prowadzący działalność gospodarczą.  Zarówno w formie podmiotu leczniczego, jak i jako indywidualna lub grupowa praktyka fizjoterapeutyczna.

Inter Polska: Nowe przepisy prawa to odpowiedź na postulaty środowiska

Andrzej Twardowski, dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych i OC Inter Polska powiedział. „Nowe przepisy prawa umożliwiające fizjoterapeucie rejestrację własnej praktyki zawodowej są odpowiedzią na postulaty środowiska. Dziś każdy fizjoterapeuta prowadzący własną działalność gospodarczą może wybrać formę jej wykonywania. Natomiast niezależnie od podjętej decyzji, podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. Polisy dla podmiotu leczniczego i praktyki fizjoterapeutycznej różnią się wysokością sum ubezpieczenia. Jako podmiot leczniczy fizjoterapeuci muszą posiadać wyższe sumy ubezpieczenia. Jest to minimum 75 tys. euro na jedno i 350 tys. euro na wszystkie zdarzenia w okresie ubezpieczenia. Z kolei dla praktyki fizjoterapeutycznej, te kwoty wynoszą odpowiednio 30 tys. euro i 150 tys. euro”.

Po 1 czerwca 2019 roku, chcąc zarejestrować praktykę fizjoterapeutyczną w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów, należy legitymować się OC podmiotu wykonującego działalność leczniczą z odpowiednimi sumami gwarancyjnymi. Jest to obowiązek wynikający z ustawy o działalności leczniczej.

Fizjoterapeuta to zawód podwyższonego ryzyka

„Fizjoterapeuci powinni pamiętać, że z polisą obowiązkową, zgodnie z decyzją ustawodawcy, są ubezpieczeni tylko w zakresie szkód osobowych powstałych w następstwie udzielania świadczeń zdrowotnych. To znaczy, że ochroną nie są objęte chociażby szkody w mieniu pacjentów czy szkody u osób postronnych przebywających na terenie placówki. Taką ochronę można dokupić w formie ubezpieczenia OC dobrowolnego. Warto pamiętać, że zawód fizjoterapeuty jest to zawód wysokiego ryzyka. Zakup polisy to z jednej strony obowiązek wynikający z ustawy. Jednak w przypadku osób prowadzących działalność, z drugiej to obowiązek wobec siebie i pacjentów” – dodaje ekspert z Inter Polska.

Źródło: www.interpolska.pl